Mayıs 2024 TARİHİNDE YAPILACAK 2024-İSG/1 SINAV DUYURUSU

05 MAYIS 2024 TARİHİNDE YAPILACAK 2024-İSG/1 SINAV DUYURUSU

 

2024-İSG/1 SINAV BAŞVURULARI İSG-KATİP ÜZERİNDEN ALINACAKTIR. ADAYLARIN BAŞVURU OLUŞTURMADAN ÖNCE İŞBU DUYURUYU DİKKATLE İNCELEMELERİ ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

 

BUNA İLAVETEN GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE UYGUN GÖRÜLEREK ÖSYM’YE BİLDİRİLEN ADAYLARIN 05 MAYIS 2024 TARİHİNDE YAPILACAK SINAVA KATILABİLMELERİ İÇİN ÖSYM SINAV TAKVİMİNDE BELİRTİLEN TARİHLER ARASINDA ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞI İLE SINAV GİRİŞ BAŞVURULARINI YAPMALARI GEREKMEKTEDİR.

 

İLK DEFA EĞİTİM ALARAK İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI-İŞYERİ HEKİMLİĞİ SINAVINA KATILACAKLAR

 

İlk defa eğitim alarak anılan sınava katılacak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi adayları için önemli tarihler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

 

 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI – İŞYERİ HEKİMLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ İÇİN TARİHLER
Eğitim Kurumlarının Program Giriş Tarihi En Geç 06  Şubat 2024 Saat 23:59
Eğitim Programı Başlangıç Tarihi En Geç 10 Şubat 2024
Teorik Eğitim (Uzaktan ve Örgün Eğitim) Bitiş Tarihi En Geç 10 Mart 2024
Uygulamalı Eğitim Bitiş Tarihi (Staj Yerinin Bildirilmesi ve Taraflarca Onaylanması Dahil) En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59
Program Bitiş Tarihi (Uzaktan, Örgün ve Uygulamalı Eğitimin Onaylanması Dahil) En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59

Uygulamalı eğitimin tamamlanması için staj yapılan işyerinin İSG-KATİP üzerinden bildirilmiş ve ilgili İSG profesyoneli ile staj yapılan işyerinin e-bildirge kullanıcısı tarafından en geç 15 MART 2024 saat 23:59’a kadar onaylanmış olması gerekmektedir.

 

Adaylar, İSG-KATİP’te yer alan “Kişi/Kurum/Ekipman Kartı” > “Kişi Bilgileri” > “Kişi Kartı Bilgilerim” > “İSG Eğitim Bilgilerim” sekmesine tıklayarak katıldıkları eğitim programına ilişkin detayları (devamsızlık durumlarını, uygulamalı eğitimlerinin onaylanıp onaylanmadığı… vb.) görüntüleyebileceklerdir.

 

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan ve uygulamalı eğitimi belirtilen tarihe kadar onaylananlar) ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

15 MART 2024 tarihinden sonra eğitimlerini tamamlayan adaylar 05 MAYIS 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir.

 

İLK DEFA EĞİTİM ALARAK DİĞER SAĞLIK PERSONELİ SINAVINA KATILACAKLAR

 

İlk defa eğitim alarak anılan sınava katılacak diğer sağlık personeli adayları için önemli tarihler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

 

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ TEMEL EĞİTİMİ İÇİN TARİHLER
Eğitim Kurumlarının Program Giriş Tarihi En Geç 25 Şubat 2024 Saat 23:59
Eğitim Programı Başlangıç Tarihi En Geç 29 Şubat 2024
Program Bitiş Tarihi (Uzaktan ve Örgün Eğitim) En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59

 

ÖNEMLİ NOT: Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitimine katılacak adayların program katılımları öncesinde mezuniyet bilgilerini İSG-KATİP Kişi Kartı üzerinden kontrol etmeleri ve mezuniyet bilgilerinde eksiklik bulunan adayların Mezuniyet Belgesi Bildirimlerini en geç 23 Şubat 2024 Saat 18:00’e kadar İSG KATİP üzerinden eksiksiz şekilde yapmaları ve bildirimlerinin onaylandığını sistem üzerinden takip etmeleri önem arz etmektedir.

 

Adaylar İSG-KATİP’te yer alan “Sorgulama&Başvuru” sekmesine tıklayarak “Kişi Kartı”ndan eğitim programına ilişkin detayları (devamsızlık durumlarını vb.) görüntüleyebileceklerdir.

 

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan) İSG-KATİP’ten otomatik olarak çekilerek ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

 

15 MART 2024 tarihinden sonra eğitimlerini tamamlayan adaylar 05 MAYIS 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir.

 

 

DOĞRUDAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI-İŞYERİ HEKİMLİĞİ SINAV TÜRÜNE KATILACAKLAR

 

İlgili mevzuat kapsamında, yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almadan doğrudan sınava katılma hakkı olan adayların (üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlar, iş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği bilim uzmanı unvanına sahip olan hekimler, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlar, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde çalışanlar ile iş müfettişleri) İSG-KATİP’te yer alan “Süreç Yönetimi” > “Sınav Başvuruları” > “Yeni” sekmesine tıklayarak doğru kategoriden sınav başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Bu adayların, sınav başvurularını tamamlamaları için son tarih en geç 15 MART 2024 saat 23:59’dur.

 

Adayların mezuniyet bilgileri YÖKSİS üzerinden çekilecek olup sınav başvurusu aşamasında evrak yüklenmesine gerek bulunmamaktadır. Bu sebeple, diploması YÖKSİS’te kayıtlı olmayan adayların başvuru öncesinde üniversiteleri ile iletişime geçerek diplomalarını YÖKSİS’e kaydettirmeleri gerekmektedir.

 

Sınav başvuruları, İSG-KATİP tarafından otomatik olarak değerlendirilecek olup seçilen kategoriye ilişkin şartları sağlayan adayların başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” aşamasına gelecektir. Seçilen başvuruya ilişkin şartları sağlamayan adaylar süreci tamamlayamayacak olup sebebi hakkında İSG-KATİP’ten hata mesajı alacaklardır. Oluşturulan başvuruların doğru kategoriden seçilmesi ve başvurusunun tamamlanması önem arz etmektedir. Başvurunun tamamlanmaması halinde başvuru, program tarafından 48 saat sonra iptal edilecektir. Anılan tarih ve saatten sonra başvuru yapan/başvuru sürecini tamamlayan adayların başvuruları ancak bir sonraki sınav dönemi için dikkate alınacak olup mağduriyet yaşanmaması için adayların son başvuru tarihinden önce işlemlerini tamamlamaları önem arz etmektedir. Başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” olan adayların isimleri ÖSYM’ye bildirilecektir.

 

DAHA ÖNCEKİ SINAVLARA KATILMAYA HAK KAZANAN ADAYLAR

 

Doğrudan iş güvenliği uzmanlığı-işyeri hekimliği sınav türünde daha önceki sınavlara katılmaya hak kazanan adayların öncelikle İSG-KATİP’te yer alan “Süreç Yönetimi” > “Sınav Başvuruları” menüsünden durumlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. İlgili ekranda sınav başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” şeklinde yer alan adayların bilgileri ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

 

Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında eğitim programlarına kaydolup daha önceki sınavlara katılmaya hak kazanan adayların öncelikle İSG-KATİP’te yer alan “Kişi/Kurum/Ekipman Kartı” > “Kişi Bilgileri” > “Kişi Kartı Bilgilerim” > “İSG Eğitim Bilgilerim” sekmesine tıklayarak katıldıkları eğitim programına ilişkin detayları (devamsızlık durumlarını, uygulamalı eğitimlerinin onaylanıp onaylanmadığı… vb.) görüntüleyebileceklerdir. Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan ve uygulamalı eğitimi belirtilen tarihe kadar onaylananlar) ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

İSGGM